Tomasz Banach - Turystyka, pasja, przygoda
Wspomnienia, relacje, fotki z moich wojaży turystycznych

Blog

Europejskie Dni Dziedzidztwa 2012

2012-09-27 13:52:24, komentarzy: 0

8 września 2012 roku uczestniczyłem w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Lublinie. Jednym z punktów programu imprezy było zwiedzanie oddziałów Muzeum Lubelskiego. W ramach dnia otwartego udało mi się odwiedzić 3 lubelskie muzea, a mianowicie:

a) Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – Muzeum prezentuje ekspozycję poświęconą historii więzienia na Zamku i Domu „Pod Zegarem”, martyrologii oraz działalności konspiracyjnej młodzieży i harcerstwa Lubelszczyzny w czasie II wojny światowej wraz z wystawą czasową poświęconą „Żołnierzom Wyklętym” i więźniom Zamku straconych w latach 1944 – 1954;

b) Muzeum Literackie Józefa Czechowicza – zawierające zbiory poświęcone wybitnemu poecie Józefowi Czechowiczowi; twórcy między innymi „Poematu o Mieście Lublinie”;

c) Muzeum Lubelskie na Zamku Lubelskim – Zamek w Lublinie położony jest na wzgórzu w pobliżu Starego Miasta. Ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego na miejscu istniejącej wcześniej warowni. Z najstarszych budowli zachowały się: trzy piętrowa romańska wieża z początku XIII w., która pełniła funkcję obronno – mieszkalną (niedawno udostępniona zwiedzającym; zdjęcia z jej korony poniżej) oraz królewska Kaplica Trójcy Świętej, zbudowana w I poł. XIV wieku. Podczas II wojny światowej Zamek pełnił funkcję więzienia hitlerowskiego. W 1944r., tuż przed opuszczeniem miasta naziści zamordowali tutaj ok. 300 więźniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich więzienie przejęło NKWD, zlikwidowano je 1954 roku. Od 1957r. Zamek funkcjonuje jako siedziba Muzeum Lubelskiego.

            Korzystając z pobytu na Starym mieście odwiedziłem odbywający się w tych dniach w Lublinie „Festiwal Smaku” pod tegorocznym hasłem: „Lubelskie Prowansją Wschodu”.

 

Zabacz koniecznie zdjecia z Europejskich Dni Dziedzictwa 2012

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo